Pt- Pn 8:30-18:30 +48 535 250 484
kontakt@kancelariagrabowski.pl
Pt- Pn 8:30-18:30 +48 535 250 484
kontakt@kancelariagrabowski.pl
Profesjonalni prawnicy
adwokaci i radcowie prawni
Doświadczenie
Ponad 1.000 Klientów
Numer #1
w Krakowie
Bezpłatna wycena

Jak przebiega rozwód w Krakowie ?

Prawo w Polsce jest jednolite na terenie całego kraju. W każdym zatem sądzie sprawy rozwodowe odbywają się według tych samych procedur, wynikających z Kodeksu rodzinnego oraz Procedury cywilnej. W poniższym artykule zwrócono jednak uwagę na specyfikę prowadzenia postępowania w Sądzie Okręgowym w Krakowie. Zapraszamy do lektury !

W jakim sądzie prowadzi się rozwód ?

Rozwód w Krakowie prowadzony jest zawsze przed Sądem Okręgowym, którego siedziba znajduje się pod adresem: ul. Przy Rondzie 7. Jest to w okolicach Ronda Mogilskiego. W tej lokalizacji swoją siedzibę mają różne sądy, w tym Sądy Rejonowe oraz Sąd Apelacyjny. Sąd Okręgowy w Krakowie usytuowany jest w tym samym budynku co Sądy Rejonowe.

Sprawy o rozwód toczą się w XI Wydziale Rodzinnym Sądu Okręgowego w Krakowie. W wydziale tym pracuje 23 sędziów, którzy zajmują się rozpoznawaniem spraw o rozwód.

Link do strony internetowej Sądu Okręgowego w Krakowie: https://krakow.so.gov.pl/

Jak rozpocząć sprawę ?

Sprawę w sądzie Krakowskim należy rozpocząć od złożenia pozwu o rozwód. Można to zrobić w biurze podawczym sądu, które znajduje się na parterze budynku, przy wejściu głównym. Innym rozwiązaniem jest wysłanie pozwu pocztą na adres sądu.

Warto pamiętać, aby do pozwu dołączyć potwierdzenie dokonania opłaty sądowej. Opłatę można dokonać w kasie sądu lub przelewem na numer rachunku bankowego, który znajduje się na stronie internetowej Sądu Okręgowego.

W sytuacji, gdy zdecydujesz się na pomoc profesjonalnego prawnika tj. adwokata lub radcy prawnego, wówczas prawnik dopełni wszelkich formalności za Ciebie. Adwokat lub radca prawny przygotuje pozew i opłaci go w twoim imieniu lub przekaże Ci dane do zapłaty. Kolejno prawnik złoży pozew w Sądzie Okręgowym w Krakowie, co zainicjuje sprawę sądową.

Rozprawa sądowa w Krakowie

Większość rozpraw sądowych o rozwód toczy się w lewym skrzydle Sądu Okręgowego, na parterze w salach oznaczonych literą “A”. Po wejściu głównym wejściem do sądu od ul. Przy Rondzie należ kierować się na lewo i do końca korytarzem. Po przejściu przez drzwi trafimy na szeroki korytarz, w którym znajdują się sale sądowe oznaczone literą “A”. W tych salach sądowych prowadzone są postępowania o rozwód.

Zapraszamy do lektury

Czytaj więcej

Blog

Na naszym blogu znajdziesz wiele informacji, które dotyczą prowadzenia postępowania o rozwód. Oprócz artykułów możesz także oglądnąć filmy oraz animacje na ten temat. Życzy miłej lektury !

Ostatnie wpisy

sędzia rozwód
Jakimi sprawami zajmuje się sąd w procesie rozwodowym ?
29 November 2023
rozwód z orzeczeniem winy
Analiza kwestii winy w procesie rozwodowym w Polsce
29 November 2023
ile trwa rozwód Kraków
Ile trwa rozwód w Krakowie ?
12 October 2023