Pt- Pn 8:30-18:30 +48 535 250 484
kontakt@kancelariagrabowski.pl
Pt- Pn 8:30-18:30 +48 535 250 484
kontakt@kancelariagrabowski.pl
Profesjonalni prawnicy
adwokaci i radcowie prawni
Doświadczenie
Ponad 1.000 Klientów
Numer #1
w Krakowie
Bezpłatna wycena

Ile trwa rozwód w Krakowie ?

Czas trwania postępowania o rozwód w Sądzie Okręgowym w Krakowie jest uzależniony od kilku czynników. Pierwszym z nich jest zakres prowadzonej sprawy. Mianowicie to czy małżonkowie wnoszą o orzeczenie winy czy są zgodni aby rozwiązać małżeństwo bez orzekania o winie.

Ile trwa rozwód z orzeczeniem winy ?

Orzeczenie winy ma wpływ na czas trwania postępowania z tego powodu, że w tego rodzaju sprawy na małżonkach spoczywa obowiązek udowodnienia winy drugiej strona. Profesjonalny pełnomocnik tj. adwokat lub radca prawny składa w piśmie procesowym odpowiednio sformułowane wnioski dowodowe taki jak chociażby przesłuchanie świadków.

Sąd zobowiązany jest przeprowadzić postępowanie dowodowe, zgodnie z żądaniem stron. A zatem sąd musi wezwać świadków i wyznaczyć rozprawę lub rozprawy, aby ich przesłuchać. Kolejno sąd musi ocenić materiał dowodowy i rozstrzygnąć kwestię winy.

Postępowanie, w którym orzeka się winę może trwać w Sądzie w Krakowie od 12 do 24 miesięcy.

Ile trwa rozwód bez orzekania winy ?

W sytuacji, gdy małżonkowie są zgodni co do tego, aby rozwiązać postępowanie bez orzekania winy, wówczas sąd nie ma obowiązku przeprowadzać tak szczegółowo postępowania dowodowego. Nie musi także wzywać świadków na przesłuchanie.

Postępowanie bez orzekania winy w Sądzie Okręgowym w Krakowie może zatem zakończyć się na pierwszym posiedzenie. Wówczas czas trwania postępowania może się skrócić do ok. 6 miesięcy.

Opieka na dziećmi a czas trwania postępowania o rozwód

Kolejną sprawą, która może mieć duży wpływ na czas trwania postępowania o rozwód jest kwestia związana z władzą rodzicielską. W sytuacji, gdy obydwoje z małżonków pragną mieć powierzoną władzę rodzicielską, sąd zmuszony jest do ustalenia, któremu z rodziców przyznać ten przywilej. Brak porozumienia miedzy rodzicami spowoduje, że Sąd wyśle rodzinę na badania przez Zespół Specjalistów Sądowych. W skład tego zespołu wchodzą specjaliści z zakresu psychologii, pedagogiki oraz psychiatrii. Cała rodzina uczestniczy w badaniu a Zespół wydaje kompleksową opinię i wysyła ją do sądu. Ta procedura może trwać od 6 do 12 miesięcy w zależności od dyspozycyjności specjalistów.  

Jaki rozwód jest najszybszy ?

Najszybszy jest rozwód, w którym małżonkowie są zgodni, co do tego aby rozwiązać małżeństwo bez orzekania o winie. Ponadto gdy małżonkowie są zgodni co do opieki nad dziećmi i wysokości alimentów wówczas Sąd rozwiąże małżeństwo na pierwszym posiedzeniu. Taka sprawa może trwać ok. 6 miesięcy.

Zapraszamy do lektury

Czytaj więcej

Blog

Na naszym blogu znajdziesz wiele informacji, które dotyczą prowadzenia postępowania o rozwód. Oprócz artykułów możesz także oglądnąć filmy oraz animacje na ten temat. Życzy miłej lektury !

Ostatnie wpisy

sędzia rozwód
Jakimi sprawami zajmuje się sąd w procesie rozwodowym ?
29 November 2023
rozwód z orzeczeniem winy
Analiza kwestii winy w procesie rozwodowym w Polsce
29 November 2023
Rozwód w Krakowie
Jak przebiega rozwód w Krakowie ?
12 October 2023